Рада скасувала довідки про судимість для кандидатів у депутати 😱

Не приносити довідку про несудимість ≠ Несудимості

Правомен, як амбасадор правової освіти, не може спокійно дивитись на фейки! 

Вже майже добу ЗМІ та інші публічні сторінки публікують новини з тезисом «Верховна Рада України скасувала довідку про несудимість кандидата на місцеві вибори, тепер перевірки кандидатів на містах не буде…».

Але це свідома маніпуляція, давайте розберемось чому: 

1️⃣ Верховна Рада скасувала норму що стосується необхідності саме додавати до документів кандидата «довідки про наявність чи відсутність судимості, виданої уповноваженим органом після початку виборчого процесу». 

Але! Вимоги до кандидатів зостались незмінними. Так стаття 193 Виборчого кодексу визначає :

Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Таким чином, кандидат має бути несудимий (в тому числі з погашеною судимістю), але не повинен це підтверджувати самостійно довідкою. 

2️⃣ Виборча комісія має перевіряти документи надані кандидатом, аби підтвердити їх актуальність. 

У свою ж чергу, кандидати мають вказувати про свою несудимість в автобіографії, а в інших «полях анкети». 

Окрім цього комісія має доступ до прямих записів в МВС, які є «держателями реєстру» з судимостей.

Тож виборча комісія, після прийняття документів може й повинна самостійно перевірити інформацію чи є особа судимою та відмовити в випадку встановлення факту «обману». 

3️⃣ Довідка про судимість це лише папірець, який видається особі в сервісних центрах МВС, Держаному підприємстві «Документ» (більш відомий як «Паспортний сервіс») та онлайн.

Однак така послуга займає час і інколи це може відбуватись тижнями. А оскільки термін подачі документів обмежений — це суттєво може обмежує право кандидата на реєстрацію. 

Підсумовуючи хочемо наголосити: 

Верховна Рада зменшила кількість папірців у справі кандидата, а не проклала шлях до виборів «Товаришам арештантам»! 

Тож будьте правообізнані, не ведіться не фейк 🙂