Блог

Потрапили в ДТП через яму — вимагайте відшкодування збитків!

Або інструкція: “Як добитись гарних доріг 🙌”

Всі ми бачимо в якому стані дороги, а ще чули або самі потрапляли в історії, коли стан доріг став причиною ДТП та ушкодження автомобіля. Окрім зрозумілого обурення дана ситуація несе ще правові підстави та об’єктивні причини подачі позову та подальшого відшкодування збитків понесених вами через таке ДТП органами влади на балансі яких дана дорога знаходиться.

Тож ми підготували для вас інструкцію як отримати відшкодування збитків понесених через неякісну дорогу.

1. Зафіксуйте факт ушкоджень та саме ДТП

 • викликаєте поліцію за номером 102 для складання протоколу
 • після виклику, переходьте до самостійної фіксації всіх обставин, що стали причиною ДТП: зафіксуємо на фото та відео пошкодження авто, стан дорожнього покриття, яму, яка стала причиною ДТП та всі інші обставини, що пов’язані із самою аварією. За можливості зберіть дані про очевидців, просіть залишитись для дачі показань.

По приїзду поліції ретельно та активно беріть участь в складанні протоколу.

Перевірте аби поліціянти оформили протокол за  ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме на підставі порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Перевірте аби в протоколі було відображено стан дороги, глибину ями, або іншого ушкодження дороги. Не забудьте отримати показання (свідчення) від очевидців ДТП та перевірити чи зафіксовано інші факти важливі для справи: відсутність попереджувальних знаків, відгородження ділянки з ямою/деформацію, відсутність достатнього світла, тощо.

Дуже рекомендуємо також провести власну фіксацію всіх необхідних обставин, аби надалі ви також мали всі докази. Також рекомендуємо, якщо в вас є страховка — звернутись до них для додаткової фіксації та допомоги, окрім цього Страхова самостійно зможе відшкодувати з винних виплачені вам кошти, як страхові виплати.

Чому це важливо?

По-перше, так у вас буде доказ того, що причиною ДТП є незадовільний стан дороги. По-друге, дана стаття передбачає відповідальність не щодо вас, як водія, а щодо уповноважених осіб, що мають забезпечувати та контролювати належний стан доріг.

А по-третє, за даних умов поліціянти мають фіксувати не лише ваші ушкодження та/або вашого автомобіля, а й глибину ями, характер деформації, схеми ДТП та інші характеристики незадовільного стану дороги, що також буде корисним доказом для подальшого відшкодування.

Що робити, якщо поліціанти відмовляються складати протокол на основі ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення?

 Як показує практика, співробітники поліції дуже часто за таких обставин складають протокол про вчинення адміністративного правопорушення за статтею 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП). Однак дана стаття передбачає вину водія, а у такому випадку необхідно обов’язково оскаржувати таку постанову, оскільки у випадку визнання вини – відшкодування збитків неможливе!

Так, наголосимо, що якщо поліція відмовиться фіксувати глибину вибоїни/ями/деформації або відмовиться фіксувати інші деталі важливі для даних обставин, ви обов’язково маєте вказати про це у своїх поясненнях, під час складання та ознайомлення з протоколом. В протоколі у ваших пояснення обов’язково вкажіть “пропущені факти” та додайте, що вами самостійно було також зафіксовані такі факти.

Не соромтесь слідкувати за правильністю та повнотою відображення даних в протоколі.

Тому, якщо поліціянти винесуть постанову за будь-якою іншою статтею окрім 140 КУпАП – необхідно буде в судовому порядку доводити відсутність вини вас, як власника авто, у скоєні ДТП та вимагати закриття справи у зв’язку з відсутністю складу правопорушення. Докази для цього є аналогічними, фіксація стану дороги, свідчення очевидців та експертизи.

2. Проведення експертиз

Задля позитивного результату вирішення справи, необхідно також буде підтвердити зв’язок між наїздом на яму або іншу деформацію дороги та ушкодження авто, а також визначення збитків, таких як зниження ціни авто, тощо.

Для цього вам потрібна автотоварознавча експертиза, а саме її висновок з визначення матеріальної шкоди. Для цього необхідно зв’язатись з експертною установою. Якщо ви самі не можете знайти — ви можете попросити провести її (за ваш кошт) суд, тоді суд сам знайде експертну установу та отримає висновок. Якщо ж будете залучати самостійно — обов’язкового підписуйте договір та акт приймання-передачі (надання послуг), оскільки без даних документів суд не зможе відшкодувати збитки понесені за експертизу.

Також коли будете звертатись до СТО надайте перевагу СТО, які працюють офіційно та надають всі розрахункові документи (чек, акти, тощо) без документального підтвердження суд може відмовити в компенсації витрат й зменшити їх.

Також довідка про пошкодження транспортного засобу складається на місці ДТП. Всі копії протоколу про ДТП, схеми ДТП, можна отримати звернувшись до поліції. 

3. Подача позову

Тут є два варіанти:

 1. Якщо поліція склала всі документи вірно та об’єктивно, зафіксувала протокол за статтею 140 КУпАП та направила протокол і всі документи до суду задля визнання вини “балансоутримувача”.
 2. Поліція не передає протокол і документи, а тому вам самостійно необхідно подавати до суду задля визнання вини та відшкодування шкоди.

У першому випадку, суди будуть проходити у два етапи. Перший суд за поданням поліції, де буде розглядатись лише питання вини балансоутримувача. І другий, де ви самостійно подаєте позов щодо відшкодування шкоди завданого ДТП.

Рекомендуємо також брати активну участь у розгляді справи за поданням поліції, оскільки визнання вини “балансоутримувача” є першою щаблиною в отриманні відшкодувань. Після отримання рішення, де суд визнає винним балансоутримувача, винесення рішення щодо відшкодування збитків гарантовано. У другому процесі (за вашим поданням) вам потрібно буде лише додати документи, що підтвердять збитки.

Якщо ж поліція не передає протокол і документи, то вам необхідно буде самостійно подавати позов з двома вимогами:

 • визнання балансоутримувача винним в ДТП (не майнова)
 • стягнути з винного балансоутримувача збитки понесені через ДТП (майнового характеру)

У будь-якому випадку, строк позовної давності (час протягом якого ви можете подати до суду) з моменту ДТП — 3 роки. А це означає, що протягом 3-х років ви можете готувати документи, експертизи, дізнаватись про балансоутримувача, тощо. Однак не рекомендуємо чекати так довго, оскільки були випадку зміни балансоутримувача, втрати протоколів, свідки змінюють місце проживання, тощо, а це погано відбиватися на ході справи. Тож, чим раніше ви подасте до суду — тим краще.

На кого подавати в суд?

Шкоду заподіяну автомобілю через неякісну дорогу має відшкодовувати балансоутримувач, але для цього необхідно звернутись до суду.

Але давайте спочатку визначено як шукати того самого балансоутримувача.
По-перше, необхідно зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України “Про дорожній рух”, власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Тож у нас є різні балансоутримувачі, в залежності від того де знаходиться ця дорога.

Якщо ДТП сталось на одній з доріг значених як дороги загального користування державного значення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, то балансоутримувач — відповідне обласне управління Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор).

Якщо дорога в місті/селі/селищі міського типу, тощо, то ми керуємось частиною 1 статті 6 Закону України “Про дорожній рух”, де визначено, що дані дороги належати до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху.

Тож аби отримати точну відповідь, хто є балансоутримувачем, необхідно подати публічний запит до місцевої ради (міської, сільської, тощо) з проханням надати інформацію хто саме є балансоутримувачем даної ділянки дороги та хто є уповноваженою особою, що має слідкувати та забезпечувати відповідність нормам і стандартам утримання автомобільних доріг і вулиць.

Як тільки ви отримаєте назву відповідного органу місцевого самоврядування та відповідальну особу ви можете переходити до подачі позову щодо відшкодування шкоди. Відповідачем необхідно буде вказати — відповідного органа місцевого самоврядування (наприклад Київська міська рада або КП «Управління по ремонту та експлуатації автодоріг»).

Як правило, балансоутримувачем “внутрішніх доріг” є місцева рада вашого міста/села/смт. Тому, якщо відповідей не отримаєте, то можете подавати позов на місцеву раду (наприклад, Київська міська рада, Дніпропетровська міська рада, Хмельницька міська рада, Олександропільська сільська рада, тощо), а там суд, за необхідності, може або додати спеціальний відділ що уповноважений з даних питань, або замінити відповідача на потрібного.

Щодо судового збору

Якщо ви хочете лише отримати виплати за ушкодження авто, то судовий збір становить – 1% від “ціни” позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу ((0,4* 2270= 908 грн. (у 2021 році)) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (5* 2270= 11350 грн. (у 2021 році)).

Якщо вимогою позову буде також “визнати балансоутримувача винним”, то до суми збору за відшкодування це буде додано збір за вимогу немайнового характеру. Сума збору за вимогу немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу ((0,4* 2270= 908 грн. (у 2021 році))

А за відшкодування моральної шкоди – 1,5 відсотка ціни вимоги (суми морального збитку), але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (а це 2270 грн на 2021 рік).

Ціна вимоги — це сума всіх вимог, які ви просите задовольнити.

Тож судовий збір буде сумою вимог:

 • для матеріальної вимоги (пов’язаної з грошима) : 1 % * (сума збитків, що відшкодовуються + судові витрати (оплата за юридичні послуги, експертизи, тощо))
 • для нематеріальної (визнання винним): 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу
 • для відшкодування моральної шкоди : 1,5% * суму, яку ви хочете відшкодувати як моральну шкоду (за страждання понесені через ДТП)

Перевірити суму кожної вимоги можна на сайті Судова влада, але для цього треба спочатку визначитись с судом.

До якого суду подавати позов?

Дані справи розглядаються за правилами цивільного судочинства, місцевим загальним судом . Ви можете обрати самостійно подавати позов до суду на за місцем (районом) ДТП або за місцем знаходження балансоутримувача.

Тож коли ви оберете суд ви можете порахувати судовий збір за кожну вимогу сайті Судова влада, обравши  “позовна заява майнового характеру, яка подана: –  фізичною особою або фізичною особою” (для прикладу 👇)

4. Радіти позитивному результату та заохочувати інших вимагати відшкодування!

Чому це важливо? Бо судові відшкодування збитків, по-перше, це ваше право, оскільки держава зобов`язана забезпечувати зручні та безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об`єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об`єктів, забрудненню навколишнього середовища.

По-друге, ви платите податки при кожній покупці пального для вашого автомобілю, за кошт яких, будують та ремонтуються дороги. Тож кожного разу купуючи пальне, ви платите державі за гарну дорогу, яка не завжди є такою.

По-третє, практика демонструє, що після відшкодування збитків, органи відповідальні за дану дорогу дуже швидко реагують на проблему та лагодять дані участки швидко та якісно.

Тож давайте разом допоможемо місцевій владі та Укравтодор полагодити всі небезпечні вибоїни та деформації на дорогах!

З любов’ю ваш юрист у смартфоні — Правомен 💙

Збільшення мінімальної заробітньої плати

Відповідно до Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (законопроєкт № 3963), з 01.09.2020 року передбачається підвищення мінімальної заробітної плати до 5 000 гривень на місяць.
У зв’язку з цим:
сума мінімального ЄСВ для фізичних осіб та працівників встановлюється — 1100 грн;
мінімальні лікарняні збільшені, бо мають формулу вирахування:   (Середній заробіток + суму коштів за відпрацьовані дні в місяці перед лікарняним) / (366-кількість днів відпустки за власний кошт);
сума мінімальних декретних виплат також збільшена, оскільки не може бути меншою ніж виплати з мінімальної заробітньої плати;
суми штрафів за порушення у сфері трудового права також було збільшено, оскільки прив‘язані до розміру мінімальної заробітньої плати на місяць в якому порушення будо виявлено. 

Щодо сум єдиного податку для платників спрощеної системи оподаткування: до 01.01.2021 року сума єдиного податку для відповідної групи залишається без змін.

💼 Правомен для бізнесу

Я хочу звільнити наших підприємців від витрачання часу на гугління юридичних питань та вивчення мільйонів шаблонів.

Саме тому наша команда підготувала 🗣 консультації з буденних питань бізнесу та 📑необхідні документи: від реєстрації єдиного податку до прийняття працівників на роботу.

Залиште час на щось важливіше, аніж гугління.
Правомен — твій бізнес-юрист у смартфоні!

Оновлення створено за підтримки Ukrainian Startup Fund та Opendatabot. Його зміст не відображає думки Фонду та Опендатабот і є предметом виключно відповідальністю авторів.

Готуйся до весілля з осені 🥰

Осінь-зима це сезон освідчень та пропозицій руки та серця! Пора коли тисячі закоханих вух чують завітне “Так!”. А також це період початку клопіт з підготовки весілля 🥰

Саме тому я підготував цілий блок консультацій починаючи з подачі заяви для реєстрації шлюбу, необхідних документів, особливостей оплат послуг реєстрації та закінчуючи подальшою зміною прізвища одного з подружжя.

Також я не забув й про парочку лайфхаків та цікавих функцій що допоможуть зекономити, легко обрати омріяну дату та навіть оглянути майже всі церемоніальні зали України. Останнє, моє найулюбленіше! Тепер я точно знаю, де хочу почути юридичне “Так!” від моєї Правовумен 🥰

Тому мерщій забігай до мене на консультацію та готуйся до свого свята заздалегідь (або ж як я переглянь всі зали ДРАЦС 😅).

Facebook 👉 https://bit.ly/family_top_F_PM

Telegram 👉 https://bit.ly/family_top_T_PM

Viber 👉 https://bit.ly/family_top_V_PM

Користуючись нагодою, нагадаю що в мене є додатки та web-версія, тож обирай комфортну для тебе платформу та отримай консультації швидко й безкоштовно 🙌

iOS 👉 https://bit.ly/apple_stor_PM

Android 👉 https://bit.ly/google_play_PM

Web-site 👉 https://pravoman.com/

Правомен — твій #юрист_у_смартфоні !

Тепер я ще й живу в додатку 📲

Друзі!

Ми успішно завершили перемовини з Тім Куком та Сундаром Пичаи щодо моєї прописки в їх магазинах додатків. І я можу з радістю сказати, що відтепер ви можете знайти мене в App Store та Google play!

Обери комфортну для тебе платформу спілкування 👇

Верховна Рада України розширяє права абонентів

Верховна рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3014 «Про електронні комунікації». 

*до електронних комунікацій входять телерадіокомунікації, мобільні (зокрема телефонні) комунікації, а також комунікації для забезпечення Інтернету.

Новоспечений закон передбачає зміни як для бізнесу 💼, так і для користувачів 👥, але зосередимось на частині користувачів 👥:

👥 користувачі матимуть можливість обрати окремі електронної комунікаційної послуги (не в складі пакета послуг) за технічної можливості;

👥 право на отримання вичерпної та чіткої інформації абонентом щодо опису умов договору відповідно до правил надання та отримання електронних комунікаційних послуг;

👥 впровадження досудового врегулювання спору з компанією що провадить електронні комунікаційні послуги через подачу звернення до органу регулятора; 

👥 зменшення спаму шляхом обов’язкової попередньої згоди абонента на отримання інформації та обов’язкова можливість відмови абонента від розсилки;

👥 збільшення штрафу для постачальників електронних комунікацій у разі порушення прав користувачів : 

– за ненадання оплачених електронних комунікаційних послуг або надання їх в обсязі, меншому за оплачений, у розмірі оплаченої вартості ненаданих послуг та штрафу в розмірі 25 відсотків вартості послуг;

– за безпідставне відключення термінального (кінцевого) обладнання, у розмірі абонентної плати за весь період відключення;

– за безпідставні скорочення чи зміну переліку послуг, у розмірі абонентної плати за один місяць;

– у разі неусунення протягом однієї доби із зафіксованого моменту подання абонентом заявки щодо пошкодження електронної комунікаційної мережі, яке унеможливило доступ кінцевого користувача до послуги або знизило до неприпустимих значень показники якості електронної комунікаційної послуги, абонентна плата за весь період пошкодження не нараховується, а постачальник електронних комунікаційних послуг у разі неусунення пошкодження протягом п’яти діб із зафіксованого моменту подання абонентом відповідної заявки сплачує споживачу штраф у розмірі 25 відсотків добової абонентної плати за кожну добу перевищення цього терміну, але не більше ніж за три місяці.

Для чого необхідний даний закон? 

1. Зрівняти права та можливості захисту користувачів та компаній що надають доступ до електронних комунікацій

2. Надання можливості компаніям розширювати свої мережі та надавати свої послуги на рівних правах з іншими конкурентами та забезпечити населення якісними та різноманітними комунікаціями.

Дистанційне чи очне навчання, ось у чому питання!

Міністерство освіти дали роз‘яснення щодо можливості керівникам навчальних закладів самостійно обирати формат навчання. 

Відповідно до Закону України «Про освіту» заклади наділені свободою вибору, що полягає в можливості самостійно, незалежно та відповідально прийняти рішення щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності.

Зокрема, відповідно до статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу, з урахуванням освітньої програми, навантаження та регіону перебування (наприклад віднесення його до червоної або помаранчевої зони). 

У свою чергу, частина 4 статті 38 Закону визначає, що організація освітнього процесу та діяльності закладу належать до повноважень його керівника.

Таким чином, керівники учбових закладів за погодженням педагогічною радою можуть «обирати» формат проведення занять визначений в Положенні про інституційну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 23.04.2019 № 536 (далі – Положення).

Положенням надається можливість проводити навчання:

👩🏻‍💻👨🏼‍💻 дистанційно 

👨🏻‍🏫👩🏼‍🏫 очно

Єдине застереження: 

⚠️ Навчальний час у разі організації здобуття освіти за дистанційною формою встановлюється закладом освіти:

👉 для початкової освіти (1-4 клас) – не більше 50 % від сумарної кількості навчальних годин інваріантної та варіативної складових навчального плану за типовою освітньою програмою;

👉для базової середньої (5-12) та профільної загальної середньої освіти (коледжі/технікуми/тощо) – відповідно до навчального плану для заочної форми здобуття освіти за типовою освітньою програмою.

Окремо нагадаємо, що дистанційне навчання для України не є новим. 

Ще у 2013 році було визначено порядок організації освітнього процесу за дистанційною формою здобуття освіти Положенням про дистанційне навчання, затвердженим наказом МОН від 25.04.2013 № 466 (чинний зі змінами). 

Чому це важливо знати батькам та студентам⁉️

Бо за необхідності ви можете зібрати колективне звернення до керівника учбового закладу та клопотати про перегляд форми навчання в вашій школі/університеті/ тощо. 

Підчас підвищення рівня захворюваності дуже важливо знати всі можливості впливу для захисту себе та близьких! 

Правомен — твій юрист у смартфоні!

Рада скасувала довідки про судимість для кандидатів у депутати 😱

Не приносити довідку про несудимість ≠ Несудимості

Правомен, як амбасадор правової освіти, не може спокійно дивитись на фейки! 

Вже майже добу ЗМІ та інші публічні сторінки публікують новини з тезисом «Верховна Рада України скасувала довідку про несудимість кандидата на місцеві вибори, тепер перевірки кандидатів на містах не буде…».

Але це свідома маніпуляція, давайте розберемось чому: 

1️⃣ Верховна Рада скасувала норму що стосується необхідності саме додавати до документів кандидата «довідки про наявність чи відсутність судимості, виданої уповноваженим органом після початку виборчого процесу». 

Але! Вимоги до кандидатів зостались незмінними. Так стаття 193 Виборчого кодексу визначає :

Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Таким чином, кандидат має бути несудимий (в тому числі з погашеною судимістю), але не повинен це підтверджувати самостійно довідкою. 

2️⃣ Виборча комісія має перевіряти документи надані кандидатом, аби підтвердити їх актуальність. 

У свою ж чергу, кандидати мають вказувати про свою несудимість в автобіографії, а в інших «полях анкети». 

Окрім цього комісія має доступ до прямих записів в МВС, які є «держателями реєстру» з судимостей.

Тож виборча комісія, після прийняття документів може й повинна самостійно перевірити інформацію чи є особа судимою та відмовити в випадку встановлення факту «обману». 

3️⃣ Довідка про судимість це лише папірець, який видається особі в сервісних центрах МВС, Держаному підприємстві «Документ» (більш відомий як «Паспортний сервіс») та онлайн.

Однак така послуга займає час і інколи це може відбуватись тижнями. А оскільки термін подачі документів обмежений — це суттєво може обмежує право кандидата на реєстрацію. 

Підсумовуючи хочемо наголосити: 

Верховна Рада зменшила кількість папірців у справі кандидата, а не проклала шлях до виборів «Товаришам арештантам»! 

Тож будьте правообізнані, не ведіться не фейк 🙂

Проголосуймо за владу в місті якому живемо, а не прописані!

Встигни до 10 вересня змінити виборчу адресу та проголосуй на місцевих виборах там де живеш ти, а не твій паспорт!

Кожен громадянин має право проголосувати на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, за місцем фактичного проживання, а не лише за “місцем прописки”, відповідно до правил визначених Виборчим кодексом України та роз’яснень ЦВК.

Для цього необхідно до 10 вересня 2020 року подати звернення через Особистий кабінет виборця (https://www.drv.gov.ua/), авторизувавшись за допомогою електронного цифрового підпису.

Дане звернення не потребує документального підтвердження такого проживання, а тому абсолютно просте в подачі.

Детальніше про процедуру зміни виборчої адреси розповість @pravomanbot в розділі  📬 зміна виборчої адреси.

Тож не зволікай та проголосуй за майбутнє міста в якому проживаєш

Фіскальний чек: необхідність чи забаганка?

Фіскальний чек — це розрахунковий документ який покупець отримує від продавця товарів, послуг, робіт. 

❓Навіщо потрібний фіскальний чек 

На сьогодні фіскальний чек є єдиним розрахунковим документом, який гарантує захист споживача при виникненні різноманітних ситуацій при купівлі товарів, а саме:

❗️Захист при порушенні прав споживачів;

❗️Надання гарантії;

❗️Обмін або повернення товару;

❗️Безоплатне усунення недоліків.

❓Хто обов’язково має надати фіскальний чек? 

Це продавці: 

 • алкогольних напоїв, підакцизних непродовольчих товарів (тютюнові вироби, нафтопродукти, скраплений газ та інші),
 • технічно складних  побутових товарів (телевізори, пральні машини, смартфони та інші), 
 • лікарські засоби та виробів медицинського призначання.

Оскільки  продаж цих товарів  без фіскального чеку ЗАБОРОНЕНИЙ.

Однак це якщо ми дивимось з боку покупців. З боку ж бізнесу, ці правила набагато складніші, тут вже має значення послуги які надаєте, обсяг продаж та багато чого іншого. 

❓ Чому це важливо? 

Бо вже скоро за  видачу покупцю нефіскального чеку за проданий товар громадяни зможуть отримувати “кешбек” у вигляді частини штрафу за відсутність РРО або проведення операції «повз нього». 

Саме тому ми підготували консультації для бізнесу аби допомогти розібратись з реєстрацією РРО, допомогти обрати кращий та розповісти по підводні камені! 

А з моменту запуску кешбеків ми надамо доступ до генерації скарг 😉

Тож мерщій заходь до Правомен та розбирайся з РРО 😎